بازار مبل

بازار مبل اشباع شده است/ باید به فکر صادرات باشیم

ترکان

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و وی‍ژه اقتصادی گفت: صنعت مبلمان ایران در ۲۰ سال گذشته پیشرفت چشمگیر داشته و بازاری که در اختیار دیگران بوده اکنون توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می‌شود اما باید در نظر داشت این بازار دیگر اشباع شده و باید صادرات داشت.

به گزارش ایسنا، اکبر ترکان امروز - سه شنبه - در نهمین کنفرانس بین‌المللی تجارت جهانی مبلمان، طراحی هنر، دکوراسیون و صنایع وابسته (دکو۲۰۱۶) اظهار کرد: در ۱۰ سال گذشته شورای ملی مبلمان با حضور در کافا روی تولید ملی مبلمان کارکرده است و این صنف رشد خوبی را گذرانده است اما اکنون باید وارد زنجیره‌ها  ی این صنعت شویم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و وی‌ژه اقتصادی ادامه داد: این صنعت باید با دنیا دادوستد کند و اینگونه نباید باشد که بازار خود رابه روی دیگران ببندیم، بلکه نیازمند حضور در زنجیره جهانی، تولید و تجارت جهانی هستیم. به نظر در شرایط فعلی برخی به رکود موجود در صنایع ساختمان و مبلمان گلایه دارند اما برای فعال شدن این صنایع باید جهانی شد.

ترکان گفت: اشتغال در بخش صنعت مبل و دکوراسیون دو درصد تولید ناخالص داخلی را تامین می‌کند و این صنعت در مقایسه با صنایع دیگری مانند پتروشیمی، انرژی، ‌ فولاد از ظرفیت‌های بالایی برای اشتغالزایی برخوردار است.

معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این کنفرانس اظهار کرد: با توجه به نزدیکی ایران با بازارهای خاورمیانه می‌توان حضور بیشتری در کشورهای همسایه به ویژه عراق داشته باشیم اما در حال حاضر ترکیه ۷۰ درصد مبلمان مورد نیاز کشور عراق را تامین می‌کند.

علی یزدانی ادامه داد: ۲۲۶ واحد تولید کننده عمده مبلمان و ۴۶ هزار واحد تولیدی و فروش صنفی مبلمان به صورت رسمی و غیررسمی در کشور فعالیت می‌کند که این تعداد هشت درصد اشتغال کشور را در اختیار دارد.  

معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت مبلمان کشور از مهمترین شاخصه‌های صنایع کوچک و متوسطه کشور به حساب می‌آید که با اشتغالزایی بالا بازده اقتصادی مناسبی دارد.  

وی ادامه داد: بازاریابی، دانش و مدیریت نیروهای انسانی از اصول حفظ فعالیت بنگاه‌های صنعت مبلمان به حساب می‌آیند و باید خود را با شرایط روز دنیا هماهنگ کرد.  

وی افزود: بازارهای جهانی مبلمان در بخشهای مهم تجارت بین‌المللی قرار دارد و محصولات متنوع، جدید و فن‌آورانه را تولید می‌کند که در چارچوب شورای ملی مبلمان ایران نیز می‌توان به تجارت جهانی مبلمان رسید.

یزدانی افزود: تولید کنندگان مبلمان در دنیا عمدتا خود کوچک و متوسط به حساب می‌آیند به طوری که در کشور انگلستان ۹۵ درصد از بنگاه‌های مبلمان خرد و زیر ۱۰ نفر تا ۵۰ نفر هستند. در کشور ایتالیا نیز کارگاه‌های کوچک مبلمان‌سازی کار می‌کنند و در دانمارک به عنوان کشوری که ۲۰ درصد صادرات مبل اروپا را در اختیار دارد اینگونه است.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای امارات، چین، کانادا، آمریکا، لهستان، بلژیک و دانمارک تولید کنندگان اصلی مبلمان در جهان هستند و ۵۴ درصد مبلمان دنیا را این کشورها تولید می‌کنند. همچنین  در سال ۲۰۱۵ معادل ۴۴۰ میلیارد دلار مبلمان در دنیا تولید شده است و سرانه مصرف مبلمان در کشورهای توسعه‌یافته ۲۲۳ دلار و میانگین جهانی آن ۶۴ دلار است.

معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان های وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: ارزش مبلمان بازار ایران پنج میلیارد دلار پیش‌بینی می‌شود که این امر نشان دهنده آن است که مصرف سرانه مبلمان در ایرانی کمی بالاتر از متوسط جهانی است. 

بالا