اخبار خارجی

روستای «سمقاور»، پایتخت منبت ایران

۹۰ درصد مردم روستای » سمقاور«در شهرستان کمیجان غیر از کشاورزی به تولید آثار صنایع دستی مشغول هستند و از ویژگی‌های این روستا مهاجرت معکوس از شهرهای اطراف به این منطقه است.

طرح‌های بومی اصیل منطقه و استفاده از مواد اولیه بومی منطقه، مراکز آموزشی، جمعیت روستا، وجود آثار تاریخی فرهنگی منطقه و خانه‌هایبومگردی از شرایط ثبت روستای ملی هستند که کمیجان با داشتن تمامی این قابلیت‌ها و وجود روستای هدف گردشگری (وفس) در این منطقه به ثبت ملی رسیده است.

اجرای طرح زراعت چوب در ۲۰۰۰ هکتار از اراضی مازندران

دو هزار هکتار از اراضی استان در سال جاری به زیرکشت زراعت چوب می رود.

با اشاره به اینکه چهار هزار هکتار از اراضی و مزارع استان طی برنامه دو ساله به زیر کشت زراعت چوب می‌رود،در سال جاری این طرح در دو هزار هکتار اجرا می‌شود.

نقش زارعت چوب را در تأمین مواد اولیه صنایع سلولزی و حفاظت از محیط زیست مؤثر دانست، اجرای این طرح می‌تواند مواد اولیه بسیاری از صنایع نیازمند فرآورده‌های چوبی را تأمین کند.

با اشاره به اینکه طرح زراعت چوب از شرق تا غرب استان در عرصه‌های مستعد و قابل کشت انجام می‌شود، آب بندانها، حاشیه جاده‌ها، فضای سبز، آرامستان پادگان  دانشگاه‌ها و عرصه‌های طبیعی از جمله مناطقی است که زراعت چوب در آن اجرا می‌شود.

 مازندران سالانه به هشت میلیون مترمکعب برای صنایع و کارخانه‌های چوبی نیازمند است و اکنون بیش از ۱۰ هزار نفر در ۲۳۶ کارخانه و صنایع سلولزی استان اشتغال دارند

جنگل ها نفس تازه می کنند/ چشم کارخانه های نیمه جان به زراعت چوب

چهار هزار هکتار از مزارع مازندران قرار است به زیر کشت زراعت چوب رود، اما آیا این طرح می‌تواند جنگل‌های شمال را تنفس و استراحت دهد.

مانور روی طرح زراعت چوب در مازندران شتاب گرفت اما آیا می‌تواند هجمه‌های فراوان وارده برای عرصه‌های بکر هیرکانی را کاهش دهد.

تولید ۷۰ درصد کاغذ کشور، وجود ۲۳۶ کارخانه سلولزی، وجود کارخانه‌های بزرگ و چوب طلب نظیر چوب و کاغذ ونکاچوبو قطبامدیافکشور بودن، نیاز چوبی مازندران را بیش از دیگر استان‌ها افزایش داده است.

قرار است شش میلیون اصله درخت در چهار هزار هکتار از مزارع و عرصه‌های طبیعی مازندران در قالب زراعت چوب غرس شود، اما اینکه این طرح می‌تواند پاسخگوی نیاز چوبی استان و کشور باشد، جای تأملوسئوالدارد.

حدوددوسالیاز طرح تنفس جنگل در شمال کشور می‌گذرد و در این سال‌ها نه تنها نیاز چوبی کارخانه‌ها کاهش نیافت بلکه برای تأمین این نیاز به شیوه‌های گوناگون از جمله خرید از قاچاقچیان چوب نیز متوسل شدند. از سوی دیگر کمبود چوب و مواد اولیه، سبب شده تا بسیاری از صنایع چوبی استان با ظرفیت حدود ۳۰ درصدی کار کنند و تعطیلی این صنایع اشتغالزارا تهدید می‌کند.

با اظهار اینکه توسعه زراعت چوب از جمله بندهای برنامه توسعه ششم در کشور بوده است، این طرح برای تأمین نیاز چوبی کشور اجرا می‌شود.

نیاز صنایع چوبی کشور را به مواد اولیه هشت میلیون مترمکعب بیان کرد ، در قالب این برنامه مقرر شد ۷۵ هزار هکتار زراعت چوب در کشور انجام شود که سهم مازندران از این میزان چهار هزار هکتار است.

در قالب این برنامه مقرر شد ۷۵ هزار هکتار زراعت چوب در کشور انجام شود که سهم مازندران از این میزان چهار هزار هکتار است

با عنوان اینکه تاکنون دو هزار و ۲۵۷ اراضی مستعد برای اجرای زراعت چوب شناسایی شده است، تاکنون هزار و ۸۵۷ هکتار معادل ۴۶ درصد برنامه تأیید اولیه شدند.

کشاورزانی که قصد انجام زراعت چوب دارند می‌توانند درخواستت خود را به ادارات منابع طبیعی دهند و پس از تأیید اولیه و مصوب در فرمانداری‌ها، تحت پوشش زراعت چوب قرار خواهند گرفت.

درباره حمایت‌هایی کهازچوبکارانو زراعان صورت می‌گیرد، ارائه نهال‌های یارانه دار را از جمله اقدامات در آینده نیز تسهیلاتی در این بخش داده می‌شود.

در ماه‌هاوروزهایاخیر قراردادهای متنوعی برای اجرای طرح زراعت چوب در گوشه و کنار مازندران منعقد شد که تخصیص ۱۵ هکتار در سیمرغ، ۴۰ هکتار در سوادکوه و ۳۰۰ هکتار در غرب مازندران از جمله آن است.

طرح زراعت چوب در ۳۰۰ هکتار از عرصه‌های غرب مازندران

با بیان اینکه طرح زراعت چوب در ۳۰۰ هکتار از عرصه‌های منطقه انجام می‌شود، این طرح با کمک صندوق توسعه ملی در مناطق بالادست اجرا می‌شود.

با بیان اینکه عمده تولید صنایع سلولزی و کاغذ در استان انجام می‌شود، با توجه به وجود اراضی ده هکتاری در غرب استان، می‌توان به طرح زراعت چوب پرداخت.

زراعت چوب را اقدامی مؤثر برای تأمین نیاز اولیه صنایع چوبی و این طرح می‌تواند فشار بر عرصه‌های جنگلی را برای تأمین چوب کاهش دهد.

با اشاره به گونه‌های غرس شده در زراعت چوب، اکالیپتوس را از جمله گونه‌ها ،گونه صنوبر نیز در این طرح مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در حال حاضر صنایع چوبی مازندران به سالانه پنج میلیون مترمکعب چوب نیاز دارند و با توجه اماواگرهایفراوان برای واردات چوب از یک سو و تنفس جنگل‌ها و ممنوعیت بهره برداری، زراعت چوب می‌تواند اقدامی ارزشمند برای تأمین کسری‌های فراروی آن باشد.

چشم ۲۳۶ کارخانه به زراعت چوب

قرار است در قالب زراعت چوب شش میلیون اصله نهال در مازندران کشت شود و به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران، اراضی دانشگاه‌ها، پادگان‌های نظامی و قطعات ده هکتاری از جمله اراضی بوده که مستعد اجرای طرح زراعت چوب است.

با بیان اینکه زراعت چوب سبب تنفس جنگل‌ها و ایجاد فضای سبز و بانشاط می‌شود، این طرح در چهار هزار هکتار از عرصه‌های استان اجرایی می‌شود.

شمار صنایع و کارخانه‌های چوبی استان را ۲۳۶ واحد ، بیش از ۱۰ هزار نفر در این کارخانه‌ها فعالیت دارند و با زراعت چوب می‌توان به حفظ و توسعه اشتغال نیز کمک کرد.

سرمایه گذاری صورت گرفته در صنایع سلولزی استان را بیش از ۹ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و بخشی از نیازهای این صنایع باید از طریق زراعت چوب صورت گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران به واردات چوب برای تأمین نیاز صنایع استان در سال جاری اشاره کرد و گفت: امسال بیشزا۳۱ هزار تن چوب به ارزش بیش از ۱۰ میلیون دلار وارد شددرحالیکه با زراعت چوب می‌توان از خروج ارز جلوگیری کرد.

مازندران ۷۰ درصد کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه، ۴۰ درصدامدیاف، ۳۰ درصد نئوپان کشور را تولید می‌کند از این روز نیاز به گونه‌های اقتصادی و سریعالرشدبرای زراعت چوب و حمایت از زارعان امری ضروری به نظر می‌رسد تا فشار بر عرصه‌های طبیعی را به حداقل برساند.

کشت گونه‌های سریعالرشدبرای صرفهجوییارزی برای جلوگیری از واردات چوب و کمک به حفاظت و صیامت از عرصه‌های جنگلی از جمله اهداف طرح زراعت چوب است.

از سوی دیگر مهمترین راهکارها برای برون رفت از بحران تخریب و نابودی جنگل‌های شمال که هر سال سطح آب کاسته می‌شود، زراعت چوب است اگر این طرح به درستی اجرایی شود.

پرورش مبلمان در آزمایشگاه!

محققان موسسه فناوری ماساچوست ( ام آی تی) زودی خواهند دانست بزودی خواهند توانست مانند گوشت مواد گیاهی را نیز به شکل های دلخواه در محیط آزمایشگاه پرورش دهند.

گوشت‌های آزمایشگاهی امروزه در حال رواج هستند و شنیدن اخبار آنها دیگر چندان تعجب برانگیز نیست. اما شنیدن اینکهمحققانموسسه فناوری ماساچوست به دنبال پرورش چوب در آزمایشگاه هستند، شاید کمی عجیب باشد.

دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این کار ایده خوبی خواهد بود. گفتنی است کهتولیدچوب در آزمایشگاه زمان بسیار کمتری نسبت به روند طبیعی آن که چند دهه طول می‌کشد تا به چوبی تبدیل شود که ما برای تولید از آن استفاده می‌کنیم،نیازدارد

نکته دوم و شاید مهمتر از مورد قبل اینکه چوب ساخته شده در آزمایشگاه باعث کاهش نیاز به قطع درختان در جنگل‌های با ارزشزمینمی‌شود که برای تولید اکسیژن مورد نیاز ما و پاک‌سازی هوا از آلاینده‌ها حیاتی است. همچنین چوب آزمایشگاهی در هر زمان و هر مکان در دسترس است.

محققان در چکیده مقاله خود نوشتند: سیستم‌های فعلی برای تولید مواد بیولوژیکی گیاهی ناکارآمد هستند، اما این کار یک راه حل جدید است که بر اساس کشت انتخابی بافت‌های گیاهی قابل تنظیم با استفاده از تکنیک‌های مقیاس پذیر و بدون نیاز به زمین زراعی است و توسط عواملی همچون فصل، آب و هوا یا در دسترس بودن منابع محدود نمی شود.

محققان می‌گویند که سلول‌های ایجاد اشیای چوبی از برگ‌های گیاه "گل آهاری می‌شوند و برای رشد نیازی به خاک و نور خورشید ندارند. این سلول‌ها حتی می‌توانند در آزمایشگاه در قالب‌های خاص ریخته شوند و به شکل‌های خاصی مانند صندلی رشد کنند.

این روش می‌تواند باعث کاهش بسیاری از ضایعات مرتبط با محصولات چوبی شود. از آنجا که درختان به شکل استوانه‌ای رشد می‌کنند، بنابراین وقتی مبلمان را از آنها می‌سازیم، ناخواسته مقدار زیادی چوب را هدر می‌دهیم که در بسیاری از موارد هدر می‌رود و استفاده نمی‌شود.

این مطالعه هنوز در مراحل اولیه است، به این معنی که فعلا هیچ مبلمان ساخته شده توسط "گل آهاری" را نخواهیم دید. با این حال، این گام مهمی در جهت ساخت پایدارتر محصولات چوبی سازگار با محیط زیست است.

این روش در صورت موفقیت می‌تواند باعث محبوبیت بیشتر محصولات چوبی نسبت به پلاستیک‌های خطرناکی شود که باعث آلودگی زمین و اقیانوس‌ها می‌شوند.

بالا

اشکال یابی جوملا

جلسه

اطلاعات مشخصات

حافظه استفاده شده

پرس و جو پایگاه داده